21 листопада – День Гідності і Свободи

День гідності та свободи – це свято, яке було започатковано у 2014 році указом Петра Порошенка. Встановлене воно на честь Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року. 

Днем свята обране 21 листопада – дата одразу двох визначних для України подій: президентських виборів 2004 року, які стали початком Помаранчевої революції, та початку Євромайдану.

В 2004 році 21 листопада відбулися вибори президента, на яких Віктор Янукович переміг Віктора Ющенка. Результати виборів і фальсифікації обурили українців, і тисячі протестувальників зібралися на Майдані незалежності. Після кількох тижнів Помаранчевої революції Верховний суд назначив повторне голосування, на якому переміг Ющенко.

Через 9 років в 2013 році відбулися трагічні події на Майдані, які коштували життя багатьом громадянам. Тоді з 21 листопада тисячі громадян зібралися на Майдані незалежності з протестами проти курсу на Росію. Протягом трьох місяців протестувальники вимагали продовжити Євроінтеграцію та припинити застосування грубої сили до громадян. 18-20 лютого відбулися жорсткі сутички з протестувальниками. Десятки українців загинули.

Свято прославляє волелюбність і мужність нашого народу, прагнення до демократії, вшановує національні інтереси держави і права людини.

1. Віртуальна екскурсія “Майдан: від незалежності до свободи” https://old.uinp.gov.ua/maidan-museum-tour/main.html

2. Віртуальна виставка фотографій “Революція гідності у світлинах” https://www.maidanmuseum.org/uk/node/636

3. Документально-музичний фільм «Україна. Майдан. Перезавантаження»   https://drive.google.com/file/d/1h6qOVq3iPtOHGiZs0DOdVJ_OnQ9MrciQ/view

4. “Вуличні стенди “Місця Революції Гідності” із візуалізацією локацій, описом подій, які там відбувалися взимку 2013-2014 років, спогадами їх учасників, експонатів Національного музею Революції Гідності. http://maidanmuseum.org/uk/storinka/miscya-revolyuciyi-gidnosti-1